DIUNA
- wrz
- 15
- Posted by Mariusz
- Posted in komercyjne
Projekt przebudowy kompleksu biurowego Marynarska Business Park
Wraz z Biurem MJZ oraz Arch. Kraj. Martą Grzybowską opracowaliśmy innowacyjny projekt przebudowy utwardzonego parkingu przed dawnym budynkiem biurowym kompleksu Marynarska Business Park, w tętniący zielenią, bioróżnorodnością, jedyny w swoim rodzaju „park biurowy.”
Trochę więcej o projekcie zieleni:
Biophilic design
Projekt architektury krajobrazu został opracowany w zgodzie z nurtem biophilic desin – przywracania natury do otoczenia człowieka. Mimo wielu ograniczeń technicznych udało się wprowadzić w przestrzeń dziedzińca bogate nasadzenia w tym ponad 50szt. drzew i dużych krzewów soliterowych, elementy wodne oraz wykreować atrakcyjne, zróżnicowane wizualnie przestrzenie zachęcające zarówno do spacerów i eksploracji terenu jak i oferujące wiele miejsc do odpoczynku biernego: oprócz ławek także słoneczne murawy.
Krajobrazy
W przestrzeni dziedzińca zaprojektowano trzy wiodące typy krajobrazów oferujące odmienne przestrzenie wypoczynkowe, odczucia i wrażenia. Przestrzeń najbliżej fasd budynków, najbardziej zacieniona to „las” zdominowany nasadzeniami zimozielonymi i trwałymi krzewami. Zamiast trawników są tu kobierce zimozielonego barwinka pokrywającego się wiosną masą fioletowo-błękitnych kwiatów. Przestrzeń o największym nasłonecznieniu to „sad” z kwitnącymi i owocujacymi drzewami oraz dywanem łąki kwietnej. Pomiędzy – jako łącznik tych dwóch przestrzeni – „świetlista polana” z dużym udziałem traw ozdobnych, kwitnących krzewów i bylin oraz muraw wypoczynkowych.
Bioróżnorodność
Jednym z nadrzędnych celów projektu architektury krajobrazu było zachowanie istniejących wartości przyrodniczych i zwiększenie różnorodności biologicznej. By osiągnąć ten cel:
- – zachowano zadrzewienia istniejące w możliwie największym zakresie. Udało się nawet przechować przez czas prac budowlanych i zaadaptować do nowego projektu wartościowe drzewa z pierwotnej aranżacji dziedzińca;
- – wprowadzono wielogatunkowe grupy nasadzeń oparte na gatunkach rodzimych; stosując drzewa i krzewy o różnej wielkości, terminie kwitnienia, pokroju uniknięto miejskiej monokultury niekorzystnej dla miejskiej fauny;
- – stworzono przestrzeń przyjazną zapylaczom i ptakom tworząc potencjalne siedliska i zwiększając bazę żerową:
- – w północnej części terenu założone zostały łąki kwiatowe utrzymywane ekstensywnie (koszone 1-2 razy w roku), wprowadzono rośliny miodo i owocodajne (np. lipa, klon polny, jabłoń, grusza, bez czarny, róża, trzmielina, jarząb)
- – zasadzono drzewa i krzewy o gęstych koronach, pozwalających na bezpieczniejsze gniazdowanie (np. klon polny, grab, lipa drobnolistna)
- – na terenie rozmieszono także hotele dla owadów, poidełka i skrzynki lęgowe dla ptaków
Zwycięzca w kategorii Najlepsza realizacja ESG w Europie Środkowo-Wschodniej w 2024 r
1 miejsce w kategorii „Aranżacja zieleni przy punktach usługowych oraz budynkach użyteczności publicznej” w konkursie organizowanym przez Zarząd Zieleni M.St.Warszawy! 2024
Architektura: MJZ
Lokalizacja: Warszawa, Polska
Realizacja: 2024
Powierzchnia: ok. 1ha
Więcej informacji:
Galeria | (diunaoffice.pl)
Diuna, czyli jak zmienić miejską betonozę w klimatyczną wyspę | (diunaoffice.pl)